close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 września 2018

  18 września, w samym centrum Sofii, na skwerze obok Teatru Narodowego im. I. Wazowa odbyło się otwarcie uroczyste wystawy „Polsko-bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w latach 30-tych XX wieku”. Wystawa jest elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz także 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Bułgarią.

  Podczas otwarcia I Radca Andrzej Mojkowski w imieniu Krzysztofa Krajewskiego, Ambasadora RP w Bułgarii, podziękował polskim i bułgarskim autorom za inicjatywę upamiętnienia polsko – bułgarskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa. Przypomniał także o znaczeniu obu rocznic.

  W inauguracji wystawy udział wzięli Przewodniczący Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Bułgarsko-Polskiej pan Erol Mehmet, gen. Simeon Simeonow poseł 44. Zgromadzenia Narodowego BG, przedstawiciele Ministerstwa Obrony, Spraw Zagranicznych i wojskowego korpusu dyplomatycznego.

  Ekspozycja powstała we współpracy Ambasady RP w Sofii z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz bułgarskiej Akademii Wojskowej im. G.S. Rakowskiego. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do końca września. Partnerem wystawy jest Urząd Miasta Stołecznego Sofii.