close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 września 2018

  Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Wspólne publiczne czytanie powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w języku polskim, bułgarskim, esperanto oraz przy pomocy alfabetu Braille’a. Pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki Bułgarii Krasimira Wylczewa i Ambasadora RP w Bułgarii Krzysztofa Krajewskiego

  Z udziałem aktorów: Margarity Chlebarowej i Bożydara Popczewa.

  Wprowadzenie: dr Żaneta Pawłowicz, literaturoznawczyni, lektor języka polskiego na Polonistyce na Uniwersytecie im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii.

  Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, publicysta i dramatopisarz okresu Młodej Polski. Pseudonimy: Maurycy Zych, Józef Katerla. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o żywych tradycjach patriotycznych, wcześnie stracił rodziców, pracował jako korepetytor, guwerner i bibliotekarz. W latach 1892-1896 w Zurychu zetknął się z polską radykalną emigracją. Zabierał głos we wszystkich sprawach istotnych dla polskiej kultury, w dwudziestoleciu międzywojennym nazywany „sumieniem narodu”. Twórca powieści modernistycznej („Ludzie bezdomni”). Zadebiutował zbiorem „Opowiadań” w 1895 r. Do najbardziej znanych dzieł pisarza należą powieści: „Syzyfowe prace”, „Dzieje grzechu”, „Uroda życia”, „Przedwiośnie” i „Wierna rzeka”, powieść historyczna „Popioły”, dramat „Róża” i zbiór opowiadań „Wiatr od morza”, za które pisarz otrzymał pierwszą polską państwową nagrodę literacką.

   

  Powieść “Przedwiośnie” została wydana w 1924 r. Bułgarskie wydanie ukazało się w tłumaczeniu Dymitra Ikonomowa w 1959 r. Opisuje losy Cezarego Baryki, wychowanego w Imperium Rosyjskim w Baku, który jako młodzieniec przybywa do Polski, ojczyzny zmarłych rodziców, którą zna tylko z ich opowieści – Polski sprawiedliwości, piękna i „szklanych domów”. Od momentu przekroczenia granicy mit upada.

   

  8 września, sobota, godz. 16:00
  Księgarnia Greenwich Book Center, bul. Witosza 37, wstęp wolny

  We współpracy z Ambasadą RP w Sofii i Księgarnią Greenwich Book Center

   

  logo_Greenwich_pojedyncze

  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

   

  W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystyminapisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: