close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 • Informacje dla obywateli polskich podróżujących do Republiki Bułgarii dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Polak za granicą.  Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.

   

  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

   

  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:

   

   

  BEZPIECZEŃSTWO

   

  W Republice Bułgarii obowiązuje trzystopniowa skala poziomu zagrożenia terrorystycznego. (określona w ustawie o przeciwdziałaniu terroryzmowi z dnia 15.12.2016 r. )

   

  1. Niski poziom zagrożenia – poziom trzeci
  2. Wysoki poziom zagrożenia – poziom drugi
  3. Bardzo wysoki poziom zagrożenia – poziom pierwszy.

   

  Określenie poziomu gotowości antyterrorystycznej opiera się na czterech kolorach:

   

  Poziom zielony – czujność (profilaktyka zmniejszająca ryzyko popełnienia aktu terrorystycznego);

  Poziom żółty – ostrzeżenie (monitorowanie konkretnych parametrów środowiska bezpieczeństwa i gotowość do zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa);

  Poziom pomarańczowy – zwiększenie czujności (wdrażanie konkretnych środków bezpieczeństwa);

  Poziom czerwony – zagrożenie (natychmiastowa realizacja planów walki z terroryzmem)

   

  Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, m.in.: wzmożonymi kontrolami policyjnymi, wydłużonymi odprawami granicznymi, obecnością wojska na ulicach.

   

  W Bułgarii aktualnie nie ogłoszono stopnia zagrożenia terrorystycznego.

   

  Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością, zdarzają się jednak kradzieże pieniędzy i dokumentów zwłaszcza w większych miastach i kurortach nadmorskich.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: